Уряд прийняв Постанову Кабінету Міністрів від 13 червня 2023 р. № 601 «Про реалізацію експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива». Вона вносить зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, що дає можливість у рамках експериментального проєкту максимально спростити процедуру звернення громадян за житловою субсидією і забезпечити швидке прийняття рішення щодо її надання. Постановою затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо удосконалення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Громадянам не потрібно збирати довідки й витрачати час на заповнення декларації на призначення житлово-комунальних субсидій. Уповноваженому члену родини треба буде тільки подати спрощену заяву (процес подання заяви – максимально автоматизовано), в якій зазначити інформацію про членів домогосподарства, на яких має бути призначено субсидію, місце проживання та реквізити рахунку, на який мають зараховуватись субсидії у випадку призначення. Далі – органи Пенсійного фонду з офіційних джерел інформації самостійно здійснять збір та обробку відомостей, необхідних для призначення виплати.
В електронній формі спрощене звернення можна буде подати в онлайн-кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України, у мобільному додатку ПФУ, на порталі «Дія». Також спрощене звернення можна надіслати поштою або подати через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, ЦНАП, що не обмежує населення в способах звернення.
Подати спрощену заяву можна буде після технічної реалізації цього механізму Пенсійним фондом України. Скористатися ним напередодні опалювального сезону зможуть усі потенційні субсидіанти.
Одночасно залишається можливість звернення з повним пакетом документів за діючим нині механізмом, якщо в заявника є таке бажання. Тобто кількість каналів, за якими можна звертатися за виплатою, розширюється, в тому числі з урахуванням віку, звичок та рівня цифрової грамотності потенційних субсидіантів.
Новий механізм реалізовуватиметься наступним чином:
– громадяни зможуть подавати спрощені заяви на призначення житлової субсидії «в один клік». Це буде можливо зробити в онлайн-кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України, мобільному додатку Пенсійного фонду України, на порталі «Дія» або, за бажанням, у відділеннях Пенсійного фонду, ЦНАПів і т.д;
– форма заяви максимально спрощується. Необхідно буде внести лише інформацію про членів вашого домогосподарства, адресу проживання (за якою мають нараховуватись субсидії) та рахунок в банку (у форматі ІВАN), на який бажаєте отримувати виплату. Потім визначити зручний для себе канал для комунікації та підписати спрощену заяву за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або підпису (якщо заява паперова);
– решту інформації Пенсійний фонд отримуватиме з реєстрів та баз даних державного сегменту завдяки автоматизованому обміну інформацією.
– протягом 10 робочих днів триватиме перевірка домогосподарства на відповідність вимогам, передбаченим для призначення житлової субсидії, та формування заповненої – замість заявника – повної форми заяви і декларації по кожному домогосподарству;
– за результатами розгляду спрощеної заяви та сформованих, на основі інформації з реєстрів та баз даних заяви і декларації, орган Пенсійного фонду прийме рішення про призначення і розмір житлової субсидії (або відмову). І повідомить про це громадянина;
– у випадку, якщо за результатами формування декларації буде зʼясовано, що з певних причин родина не може претендувати на отримання субсидій, заявник матиме 14 днів, щоб на підставі підтвердних документів спростувати (доповнити) відомості з офіційних джерел інформації. Після перевірки фактів, викладених в уточнених документах заявника, Пенсійний фонд України може змінити своє рішення на позитивне. Про це заявника буде поінформовано додатково.
Уряд прийняв Постанову Кабінету Міністрів України від 24 червня 2023 р. № 631 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік».
Доходи бюджету Пенсійного фонду визначено в сумі 768,9 млрд грн, з яких:
451,1 млрд грн – власні доходи;
27,7 млрд грн – кошти за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням;
249 млрд грн – кошти Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм та виплат за соціальним страхуванням;
37,9 млрд грн – кошти Державного бюджету України на виплату житлових субсидій та пільг.
Бюджетом передбачено видатки на пенсії та соціальні виплати в загальній сумі 768,9 млрд грн.
Бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік є збалансованим.
Уряд прийняв Постанову Кабінету Міністрів від 19 червня 2023 р. № 626 «Деякі питання надання матеріальної грошової допомоги постраждалому населенню внаслідок підриву російською федерацією греблі Каховської гідроелектростанції» відповідно до якої, кожен потерпілий із підтоплених регіонів Херсонської та Миколаївської областей отримає 5 тис. грн за рахунок коштів резервного фонду держбюджету. Для підтримки українців, постраждалих внаслідок підриву греблі Каховської ГЕС, із державного бюджету виділено понад 564 млн грн на виплату одноразової матеріальної грошової допомоги.
Постраждалими визнаються особи, які на момент виникнення надзвичайної ситуації:
– проживали/були зареєстровані/задекларовані в населених пунктах, що розташовані в районах підтоплень Миколаївської та Херсонської областей. Перелік населених пунктів, що розташовані в районах підтоплень разом із переліком вулиць та адрес (за можливістю) затверджується Миколаївською та Херсонською обласними військовими адміністраціями;
– перемістилися після 06 червня 2023 р. з тимчасово окупованих російською федерацією територій Миколаївської та Херсонської областей, які розташовані в районах підтоплень зазначених регіонів.
Урядом прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 червня 2023 р. № 496-р, яким затверджено Державну цільову соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2025 року.
Метою державної програми є удосконалення механізму запобігання торгівлі людьми, підвищення ефективності виявлення осіб, які вчиняють злочини, пов’язані з торгівлею людьми, а також забезпечення захисту прав осіб, які постраждали від торгівлі людьми, та надання їм допомоги.
Виконання програми дасть змогу:
– удосконалити нормативно-правову базу у сфері протидії торгівлі людьми;
– посилити взаємодію і співпрацю суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, зокрема соціальних служб і органів Національної поліції, міжнародних організацій та громадських об’єднань з метою забезпечення надійного і швидкого обміну інформацією між ними;
– підвищити рівень професійної компетенції державних службовців місцевих держадміністрацій та посадових осіб місцевого самоврядування у сфері протидії торгівлі людьми;
– знизити рівень вразливості громадян України до потрапляння в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми, та збільшити кількість самоідентифікованих осіб, через охоплення інформаційними кампаніями різних демографічних та соціальних груп населення;
– збільшити кількість осіб, які скористалися всіма видами безоплатної допомоги та спеціалізованими послугами;
– впровадити систему збору даних про осіб, які постраждали від торгівлі людьми, відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»;
– посилити прикордонний контроль для запобігання торгівлі людьми;
– здійснювати належне реагування на факти торгівлі людьми (документування і розслідування кримінальних проваджень) і підвищити рівень виявлення та розкриття злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми.
Прийняте рішення також сприятиме руху України в напрямі європейської інтеграції та направлене на виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Спільним наказом Офісу Генерального прокурора, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції, Міністерства соціальної політики України від 1 червня 2023 № 150/445/2077/5/187 «Про запровадження та реалізацію пілотного проєкту щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у практичну діяльність» в Україні запроваджено пілотний проєкт з імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини.
Цим документом започатковано пілотний проєкт. Оскільки через війну, розлучення батьків, усиновлення, переміщення (евакуацію), насильство сьогодні кожна дитина може вступити в контакт із системою правосуддя в тій чи іншій формі, тому важливо забезпечити підтримку дітей та захист їхніх прав на всіх етапах взаємодії з правосуддям.
Документом передбачено запровадити з 01 червня 2023 року в Житомирській, Львівській, Кіровоградській, Черкаській, Чернівецькій областях та місті Києві пілотний проєкт щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у практичну діяльність. Також наказом затверджено Порядок реалізації пілотного проєкту щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у практичну діяльність та План заходів з реалізації пілотного проєкту щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у практичну діяльність.
Усі учасники проєкту, у межах повноважень та компетенцій, працюватимуть над зміною підходів до проведення досудового розслідування та судового розгляду кримінальних проваджень за участі дітей.
Проект, що реалізовуватиметься в декількох регіонах країни, має на меті забезпечення корекції поведінки, відновлення та реабілітацію неповнолітніх та їх близьких. Передбачене невідкладне проведення досудового розслідування у кримінальних провадженнях за участю дітей, долучення спеціально підготовлених слідчих і прокурорів. Загалом ідеться про комплексний супровід неповнолітньої особи на всіх етапах кримінального провадження і виконання судового рішення – до поновлення прав. До цього процесу залучатимуться психологи, представники ювенальної превенції, служби у справах дітей та центри надання соціальних послуг.
Наразі служби у справах дітей та центри надання соціальних послуг грають важливу роль у системі правосуддя, дружнього до дитини. Вони працюють із дітьми, які скоїли правопорушення, постраждали від злочинів або були свідками злочинів, надають підтримку їхнім родинам. У разі, коли батьки є частиною загрози для дитини, шукають для дитини нових опікунів або прийомних батьків, які здатні стати підтримкою для дитини і піклуватися про неї.
Участь Мінсоцполітики в пілотному проєкті передбачає, зокрема, розробку:
– проєкту державного стандарту надання послуги соціально-психологічної реабілітації для неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення;
– рекомендацій для працівників служб у справах дітей із роботи з дітьми, які стали жертвою кримінального правопорушення, надання їм необхідної комплексної допомоги, у тому числі психологічної, медичної, безоплатної правової;
– алгоритму залучення як законного представника неповнолітньої особи попередньо визначеного органом опіки та піклування представника, який прийшов спеціалізоване навчання.
За успішності пілотного проєкту, його результати будуть масштабовані на всю країну.
Урядом прийнято постанови Кабінету Міністрів України від 1 червня 2023 р. № 546 «Про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, та їх повернення»; від 01 червня 2023 р. № 576 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України під час воєнного стану» ; від 1 червня 2023 р. № 547 «Про внесення змін до Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів»; від 1 червня 2023 р. № 549 «Про внесення змін до Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» з метою подальшого реформування сфери соціального захисту в напрямку забезпечення прав дітей.
Прийняті акти спрямовані на створення додаткового соціального захисту дітей, які постраждали від війни, а також – на попередження порушення прав дітей, які є тимчасово переміщеними (евакуйованими), і посилення контролю за діями всіх сторін, залучених до евакуації.
Задля безпеки українських дітей, Уряд своєю постановою рекомендував військовим адміністраціям евакуювати дітей, які проживають у закладах на цілодобовій основі, не менше ніж за 100 км від тимчасово окупованої території та зони бойових дій і 50 км – від кордону з російською федерацією та республікою білорусь, а також не менше 2 км від об’єктів критичної інфраструктури. Цим документом визначено механізми прийняття рішення про повернення в Україну тимчасово переміщених (евакуйованих) дітей із закладів з-за кордону аби забезпечити, що діти повертаються до регіонів, в яких вони проживали, лише коли це справді безпечно; запроваджено механізм повернення евакуйованих за кордон цілих груп та окремих дітей; передбачено удосконалення обліку в Єдиному банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів всіх дітей, яких евакуйовують із закладів, чи будь-які зміни щодо супроводжуючих осіб, місць перебування таких дітей, організацій, які забезпечують догляд за ними тощо.
Загалом постанова спрямована на запобігання порушенням прав українських дітей та осіб, які є тимчасово переміщеними (евакуйованими), а також на суттєве посилення контролю за діями всіх сторін, залучених як до евакуації дітей, так і до турботи і захисту цих дітей, де б вони не були.
Урядом унормовано механізм усиновлення українцями тих дітей, які були евакуйовані за кордон. Постанова врегульовує процедуру усиновлення та влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають за кордоном, саме в українські сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, під час воєнного стану, а також передачу таких дітей під опіку, піклування кандидатів в усиновлювачі. Українські громадяни-кандидати в усиновлювачі зможуть знайомитися з дітьми онлайн. Також урегульовано питання усиновлення в одну сім’ю братів і сестер, які були роз’єднані під час евакуації за межі України. На період воєнного стану надано право іноземцям, які перебувають у шлюбі з громадянами України, усиновлювати дитину свого подружжя (до цього часу усиновлення дитини іноземцями було заборонено, а у механізм усиновлення українських дітей подружжями (іноземець та громадянин України) взагалі відсутній).
Оскільки законодавство України передбачає додатковий соціальний захист та низку пільг для дітей, які постраждали від війни, статус «дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів» , зможуть отримати всі діти, які внаслідок воєнних дій, отримали поранення, контузію, каліцтво, зазнали фізичного, сексуального чи психологічного насильства.
Запущено експериментальний проект для дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки – «Монетизація дитячого оздоровлення за принципом «гроші ходять за дитиною». У межах проєкту запроваджено новий механізм надання послуги з оздоровлення та відпочинку дітей. Держава напряму виплачуватиме родинам кошти, а батьки, спільно з дитиною, зможуть самостійно обрати заклад і придбати путівку для дитини.
Цьогоріч отримати кошти на придбання путівки має право один із батьків (особа, яка його/її замінює) дитини, що виховується в малозабезпеченій сім’ї та належить до таких категорій, як дитина з інвалідністю (здатна до самообслуговування) або дитина з багатодітної сім’ї. При цьому, місце проживання такої дитини має бути задекларовано/зареєстровано на території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей.
Починаючи з 1 червня, батькам дітей почали надходити повідомлення про можливість отримати кошти для придбання путівки в межах проекту. Також самостійно перевірити, чи ваша родина є в переліку отримувачів коштів на оздоровлення вашої дитини, можна за посиланням http://e-ozdorovlennya.ioc.gov.ua/mop/e-health.
Батькам дітей, які є в цьому переліку, необхідно відкрити картку в АТ КБ «ПриватБанк» із спеціальним режимом використання, на яку буде зараховано 14 165 грн на кожну дитину, обрати один із закладів оздоровлення і відпочинку вищої категорії, що містяться в Державному реєстрі майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей. Усі вони розташовані в карпатському регіоні. Перші 8 закладів вже долучилися до участі в експериментальному проекті, їхній перелік постійно розширюється, загалом реєстр містить 19 таких закладів. Обрати й забронювати путівку до закладу оздоровлення та відпочинку також можна за цим посиланням.
Всі інші категорії дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, можуть отримати путівку на оздоровлення та відпочинок за чинним механізмом розподілу до державного підприємства «Міжнародний дитячий центр «Артек».
За ініціативи Мінветеранів Уряд розширив перелік обов’язкових для надання через ЦНАП адміністративних послуг для ветеранів та їхніх родин. Відповідні зміни розпорядженням Кабінету Міністрів України 9 червня 2023 р. № 504-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 р. № 523» внесено до розпорядження Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг».
Для ветеранів війни, членів їхніх сімей, родин загиблих Захисників і Захисниць України, особам з інвалідністю внаслідок війни стануть доступні послуги у ЦНАПах, зокрема, щодо встановлення статусів, видачі/заміни посвідчень, продовження дії документів, призначення грошової допомоги чи компенсації тощо.
Ухвалений документ розроблено фахівцями Мінветеранів на виконання кроку 242 Плану пріоритетних дій Уряду на 2023 рік, а також для приведення чинного розпорядження № 523 у відповідність до Закону України від 15.03.2022 № 2121-IX.
Урядом прийнято Постанову Кабінету Міністрів від 19 червня 2023 р. «Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження інституту помічника ветерана у системі переходу від військової служби до цивільного життя».
Функціонуватиме він за принципом «рівний – рівному», а до обов’язків помічника входитиме індивідуальний професійний супровід ветеранів і членів їхніх сімей у межах переходу від військової служби до цивільного життя. Майбутніх помічників ветерана готуватимуть у центрах ветеранського розвитку на базі визначених закладів вищої освіти. У партнерстві з Міносвіти розроблені спеціальні навчальні програми для підготовки фахівців із супроводу ветеранів війни та членів їхніх родин.
Із 1 липня проект стартує у Львівській, Вінницькій, Дніпропетровській та Миколаївській областях.
Фінансування інституту помічника ветерана передбачено за кошти державного бюджету, місцевих бюджетів та за кошти партнерів з розвитку.
Мінветеранів із 26 червня відкриває електронну подачу заяв на конкурсний відбір кандидатів на помічників ветерана в межах пілотного проєкту із запровадження в Україні Інституту помічника ветерана виключно через інформаційний портал Е-ветеран. Після конкурсного відбору заяв успішні кандидати проходитимуть спеціалізоване навчання та будуть працевлаштовані у Сервісному офісі у справах ветеранів в одній з областей, що беруть участь у пілотному проєкті.
Олена Линдюк, докторка наук з державного управління, доцентка