Посібник «Менеджмент соціальних послуг в умовах війни»
Цей посібник висвітлює питання законодавчого регулювання надання соціальних послуг та містить узагальнену інформацію щодо необхідних соціальних послуг, змін і особливостей в їх організації та наданні в умовах війни; детальні рекомендації щодо організації роботи з інформування населення; волонтерський менеджмент.
Матеріали підготовлені в рамках тренінгу «Менеджмент соціальних послуг в умовах війни», організованого ПРООН в Україні спільно з Офісом Президента України та Міністерством соціальної політики за фінансової підтримки уряду Німеччини.
Методичний посібник «Реінтеграція ветеранів з інвалідністю»
Цей методичний посібник розроблено за результатами серії тренінгів для фахівців, які працюють з ветеранами з інвалідністю. У посібнику представлені матеріали для практичної роботи з ветеранами з інвалідністю. Зокрема:
— висвітлені питання соціальних послуг, найбільш актуальних для ветеранів з інвалідністю в умовах війни, приклади успішних практик в Україні та за кордоном;
— встановлення контакту та налагодження взаємодії з ними;
— кейс-менеджмент, впровадження місцевих програм для зазначених осіб у громаді;
— інструменти активізації ветеранів з інвалідністю для залучення у житті громад; форми громадянської активності, інструменти прямої демократії, самоорганізація ветеранів тощо.
Посібник розроблено з урахуванням сучасних українських реалій у сфері реінтеграції.
Матеріали підготовлені в межах проєкту «Забезпечення ґендерно-чутливої інклюзії осіб з інвалідністю в процесі гуманітарного реагування», за підтримки Партнерства ООН з прав осіб з інвалідністю (UNPRPD).
Асоціацією міст України за підтримки Європейського Союзу і його членів: Німеччини, Швеції, Польщі, Данії, Естонії та Словенії в межах проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво» видано «Методичні рекомендації у сфері відкритого урядування. Доступ до публічної інформації. Відкриті дані. Відкриті громадські простори».
Ці рекомендації допоможуть посадовим особам місцевого самоврядування краще зрозуміти, які кроки необхідно зробити для забезпечення доступності до публічної інформації, оприлюднення інформації у форматі відкритих даних та створення відкритих громадських просторів, які можуть бути важливим інструментом для залучення громадян до процесу прийняття рішень і покращення взаємодії між владою та громадянами.
Асоціацією міст України за підтримки Європейського Союзу і його членів: Німеччини, Швеції, Польщі, Данії, Естонії та Словенії в межах проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні видано «Методичні рекомендації у сфері соціального забезпечення та соціальних послуг «Особливості встановлення органами місцевого самоврядування факту здійснення догляду як підстава для перетину державного кордону» .
У рекомендаціях висвітлено:
— законодавство України щодо перетину державного кордону та встановлення факту здійснення догляду за особами з інвалідністю та особами, які потребують постійного догляду;
— дії органів місцевого самоврядування для організації складання акту встановлення факту здійснення догляду;
— зразки рішення виконавчого комітету ради щодо складання акту встановлення факту здійснення догляду, Положення про складання акту встановлення факту здійснення догляду, а також акту встановлення факту здійснення догляду.
Ці рекомендації спростять органам місцевого самоврядування роботу щодо встановлення факту здійснення окремими категоріями громадян догляду та складання відповідного акту, який є підставою для виїзду за кордон.
«Методичні рекомендації зі здійснення моніторингу і оцінки реалізації планувальних документів із відновлення та розвитку територіальних громад» Ці рекомендації спрямовані на підвищення інституційної спроможності представників/-ць місцевої влади та громадянського суспільства з питань планування, моніторингу і оцінки результативності впровадження стратегій, програм і проєктів із відновлення та розвитку в умовах воєнного стану, повоєнного відновлення та надання допомоги місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, громадським організаціям та іншим зацікавленим сторонам (стейкхолдерам). Вони допоможуть застосовувати інструментарій, необхідний для прийняття обґрунтованих управлінських рішень на основі ефективної системи моніторингу й оцінки. Методика, описана в посібнику, апробована в пілотних громадах Сумської (Білопільська та Сумська територіальні громади) та Чернігівської (Михайло-Коцюбинська та Ніжинська територіальні громади) областей.
Методика містить три частини. Перша — посібник із формування системи моніторингу і оцінювання стратегій повоєнного розвитку територіальних громад. Друга — покрокові рекомендації з використання уніфікованої автоматизованої системи моніторингу впровадження стратегії (моделі МіО), побудованої на базі програмного середовища Microsoft Excel. Третя — приклад реальної моделі, розробленої за сприяння Програми розвитку ООН в Україні, яку можна адаптувати до потреб інших територіальних громад.
Посібник розроблено за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Посібник «Соціальний супровід людей з інвалідністю на робочому місці» (О.М. Волгіна, О.Л. Іванова), підготовлений у межах Спільної Програми ПРООН, МОП, ВООЗ «Сприяння інтеграційній політиці та послугам для людей з інвалідністю в Україні». Посібник містить методичні рекомендації та надає інструментарій для здійснення соціального супроводу людей з інвалідністю на робочому місці. Супровід на робочому місці допомагає організації створити інклюзивне робоче середовище, успішно долучати до колективу людей з різними здібностями та потребами, а працівнику з інвалідністю реалізувати право на працю та оплачувану роботу, професійно зростати. У посібнику висвітлюються загальні засади соціального супроводу людей з інвалідністю на робочому місці, основні етапи та процеси такого супроводу.
Матеріали, розміщені у цьому посібнику, розраховані на фахівців організацій, що надають послуги соціального супроводу при працевлаштуванні та на робочому місці для вразливих груп населення, зокрема, для людей з інвалідністю.
Практичні рекомендації «Посібник із визначення потреб населення об’єднаної територіальної громади у соціальних послугах», розроблені в межах проєкту «Розвиток соціальної згуртованості в Україні шляхом посилення регіонального та місцевого соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, ветеранів та інших осіб, які постраждали від конфлікту», що реалізується Stabilization Support Services за підтримки Посольства Великої Британії в Україні.
У посібнику надано юридичні обґрунтування та практичні рекомендації для об’єднаних територіальних громад щодо оцінки потреб у соціальних послугах. У ньому розкриваються процедури та специфіка організації оцінки потреб у соціальних послугах в об’єднаних територіальних громадах. Висвітлюється процес та дії, необхідні для визначення рівня потреб громад.
Посібник призначений для представників органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, а також громадських активістів, членів ініціативних груп та студентів, які вивчають процеси децентралізації. Видання містить тренінгові матеріали, зразки документів.
Посібник «#Спільно до нових послуг. Керівництво із впровадження соціальних послуг для сімей з дітьми в громадах. Частина 1. Соціальне планування та розвиток послуг» (О.Ю. Дащаківська, І.П. Криницька, К.М. Максименко )
У Посібнику подано рекомендації зі впровадження соціальних послуг для сімей і дітей на рівні громади, сформовані на основі досвіду реалізації проєкту «Спільно» в окремих громадах Донецької та Луганської областей.
У першій частині розміщена інформація, як створити необхідну організаційну структуру з питань соціального захисту населення та захисту дітей, як провести визначення потреб громади в соціальних послугах, та як розробити цільову бюджетну програму на основі отриманих даних. У другій частині висвітлюється застосування технології ведення випадку при наданні послуг сім’ям з дітьми та організація необхідної для цього міжвідомчої взаємодії. Окремими збірками додатків до видання наведено приклади документів, які можна використовувати в громадах для організації надання соціальних послуг.
Видання розраховане на представників органів місцевого самоврядування, структурних підрозділів, установ і закладів соціального спрямування, служб у справах дітей та громадських організацій.
Посібник підготовлено в рамках проєкту «Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді», що впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Німецького Уряду через Німецький банк розвитку (KfW).
У документі висвітлено питання актуальності розвитку соціальних послуг у територіальній громаді; етапи розвитку соціальних послуг: визначення потреби населення територіальної громади у послугах, планування надання, фінансування, впровадження та вдосконалення послуг, створення мережі надавачів соціальних послуг та забезпечення взаємодії між ними, моніторинг та оцінка якості соціальних послуг. Запропонована інтегрована модель соціального захисту населення, надання соціальних послуг та захисту прав дитини на рівні громади, а також надані рекомендації щодо використання та залучення наявних ресурсів під час перехідного етапу реалізації реформи децентралізації.
Документ підготовлений Міністерством соціальної політики України у співпраці з Ініціативою щодо розвитку послуг у громаді для дітей та сімей проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), що виконується Alinea International за підтримки уряду Канади.
Олена Линдюк, докторка наук з державного управління, доцентка
Фото: galinfo.com.ua