2 червня набув чинності Закон України 3054-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, а також внесення відомостей про зареєстроване або задеклароване місце проживання на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії». Верховна Рада прийняла його 11 квітня 2023 року, 3 травня набули чинності окремі положення.
Ініціатором законопроєкту щодо спрощення процедури реєстрації місця проживання для осіб, житло яких розташоване на тимчасово окупованій території або на територіях, де тривають (тривали) бойові дії, є Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Головним комітетом Верховної Ради України, що працював над документом, є комітет з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин.
Закон вніс зміни до кількох законів, а саме:
- «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»;
- «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»;
- «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»;
- «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
Зміни до законів мають на меті врегулювати низку питань у сфері захисту прав та свобод населення, яке постраждало у зв’язку зі збройною агресією проти України, а саме:
- визначити категорію осіб, для якої встановлюються особливі правила щодо декларування/реєстрації місця проживання відповідно до поточної ситуації;
- забезпечити можливість усім постраждалим оформлювати, обмінювати документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, а також вклеювати фотокартки при досягненні відповідного віку за місцем звернення;
- усунути правову колізію, що виникла в законодавстві щодо зареєстрованого місця проживання неповнолітніх осіб на тимчасово окупованій території.
Документ дозволив врегулювати норми Закону № 1916-IХ та Закону № 1871-IX, які не узгоджувалися між собою. Відтепер на період тимчасової окупації російською федерацією території України, зареєстрованим місцем проживання неповнолітніх осіб пропонується вважати зареєстроване місце проживання їхніх батьків або інших законних представників чи одного з них, з ким проживає неповнолітня особа. У разі, якщо місце проживання батьків або інших законних представників дитини зареєстровано або задекларовано за різними адресами, подається письмова заява законного представника, з яким мешкає дитина.
Для реєстрації/декларування місця проживання дитини можуть використовуватись:
- документи, що підтверджують право на проживання;
- інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про таке житло;
- відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання батьків або інших законних представників чи одного з них, внесених до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України;
- відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання батьків або інших законних представників чи одного з них, внесених до відомчої інформаційної системи.
Дата внесення інформації про місце проживання дитини визначається за заявою батьків або інших законних представників чи одного з них у письмовій формі. Зазначена дата не може передувати даті складання органами державної реєстрації актів цивільного стану актового запису про народження дитини, даті реєстрації місця проживання батьків та інших законних представників або одного з них.
У Законі також передбачено, що:
- особа, місце проживання якої зареєстроване або задеклароване в житлі, розташованому на ТОТ або на територіях, де тривають (тривали) бойові дії, може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання;
- такі особи можуть оформити, обміняти документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, вклеїти фото при досягненні відповідного віку в паспорт громадянина України, звернувшись до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сферах міграції (імміграції та еміграції).
Очікується, що закон сприятиме захисту прав громадян України, в тому числі дітей, і спростить їхній доступ до соціальних, адміністративних та інших гарантованих державою послуг.
Фото: fakty.org
Світлана Шевчук, журналістка