26 травня Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкти, № 9154 та № 9158, які дозволяють створювати військово-лікарські комісії при державних і комунальних закладах охорони здоровʼя та спрощують процедуру оформлення довідки про обставини травматизації військового під час воєнного стану.
Закони набувають чинності з наступного дня після їх публікації.
- здійснення військово-лікарської експертизи всіма закладами охорони здоров’я сектору безпеки і оборони;
- функціонування військово-лікарських комісій на базі закладів охорони здоров’я державної та комунальної форми власності;
- захист прав громадян України, військовозобов’язаних, військовослужбовців та працівників сектору безпеки і оборони.
Відтак переліки закладів для функціонування ВЛК та здійснення військово-лікарських експертиз значно розширилися. Очікується, що це дозволить зменшити черги та пришвидшити проходження комісії.
Проект Закону про внесення змін до Статуту внутрішньої Служби Збройних Сил України щодо удосконалення питань оформлення документів та лікування військовослужбовців під час дії воєнного стану №9158 спрощує оформлення військовослужбовцям довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва). Передбачається, що така довідка може бути оформлена як за результатами відповідного розслідування (службового чи спеціального), так і без нього.
«У разі якщо травма, поранення, контузія, каліцтво отримані військовослужбовцем внаслідок бойових уражень або дій з боку противника в районі ведення бойових дій, відповідне розслідування не проводиться. Довідка про травму (поранення, контузії, каліцтва) складається протягом п’яти днів на підставі рапорту безпосереднього командира та наказу командира військової частини про отримання військовослужбовцем поранення (поранення, контузії, каліцтва). В цей же строк, довідка про травму (поранення, контузії, каліцтва) у порядку, встановленому Міністерством оборони України, направляється до військового закладу охорони здоров’я або територіального центру комплектування та соціальної підтримки”, – йдеться у документі.
Законопроєкт також удосконалив механізм оформлення і направлення медичних та інших документів між військовими частинами й закладами охорони здоров’я. Зокрема, підтримана правка № 47, яка передбачає, що у разі неможливості направлення документів у електронному вигляді, обов’язок щодо направлення документів у паперовому вигляді покладається саме на заклад охорони здоров’я або територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Також законопроєкт спрощує процедури реалізації висновків військово-лікарської комісії про надання відпустки для лікування у зв’язку з хворобою та про непридатність до військової служби.
За словами заступниці міністерки охорони здоров’я Марії Карчевич, ухвалені законопроєкти дозволили залучати цивільні заходи до роботи ВЛК та спростити питання оформлення довідки № 5.
«Одна з основних довідок, які оформляють поранені військовослужбовці, — довідка про обставини травми. Зараз спрощена процедура та терміни її оформлення», — пояснила посадовиця.
Вона додала, що на замовлення командування Медичних сил МОЗ надає перелік цивільних закладів для того, щоб розвантажити роботу комісій в тому чи іншому районі.
«Черги вже зменшилися. Ми працюємо над тим, щоб їх повністю не було. Створюються гарнізонні ВЛК, ми залучаємо зараз близько 500 цивільних закладів до роботи ВЛК при центрах комплектування. Було ухвалено окремий пакет Програми медичних гарантій, щоб забезпечити фінансування медичних оглядів і роботу лікарів. І щоб ті огляди були повністю безкоштовними, держава покривала для військовозобов’язаних», — наголосила Марія Карчевич.
Успішний досвід цифровізації української цивільної медицини передадуть військовим.
«Той досвід ми хочемо імплементувати і поділитися з військовою медициною, починаючи від роботи з електронною системою охорони здоров’я, де ведеться електронна медична картка пацієнта, до впровадження електронних черг та електронного документообігу. Для військових це буде значно швидше, тому що не потрібно буде возити паперові документи чи чекати їх надходження», — сказала урядовиця.
Електронна черга
До кінця травня військово-лікарські комісії в усіх військових госпіталях України перейдуть на електронну чергу. Про це на брифінгу сказала представниця Управління стратегічних комунікацій апарату Головнокомандувача ЗСУ Оксана Горбач.
«Електронна черга запису на проходження військово-лікарської комісії вже працює у п’ятьох містах, а до кінця травня ВЛК перейде на електронну чергу в усіх військових госпіталях в Україні», — сказала вона.
Оксана Горбач додала, що на електронному порталі буде відображено графік прийому кожного лікаря. Військовослужбовцям не доведеться годинами чекати в коридорах медзакладів, вони зможуть прийти на прийом у зазначений день і час.
«З точки зору розгортання електронної черги для запису на обстеження у закладі охорони здоров’я, безперечно, в першу чергу необхідно створити електронний ресурс, на якому можна побачити розклад прийому і записатися до лікаря. Однак, для забезпечення сервісу запису військовослужбовців на огляд ВЛК через електронну чергу цього недостатньо», — зауважила представниця Управління стратегічних комунікацій.
За її словами, на першому етапі необхідно, щоб військові госпіталі та військові частини мали необхідне ресурсне забезпечення: комп’ютери, підключення до інтернету та медичної інформаційної системи.
Другий етап передбачає опрацювання внутрішнього розпорядку на рівні закладу охорони здоров’я: хто буде формувати графік для лікарів, хто адмініструватиме електронний ресурс.
«І третій етап – це інформування військових частин про порядок та алгоритм дій для запису військовослужбовців на огляд ВЛК через електронну чергу. Дистанційний запис військовослужбовців на обстеження здійснює начальник військово-медичної служби. Але через те, що багато військових частин наразі перебувають у районах ведення бойових дій, не мають доступу до інтернету чи іншого ресурсного забезпечення, відповідно, не мають змоги записати своїх військовослужбовців на медичні обстеження через електронну чергу. Вони привозять військовослужбовців на огляд без запису, це створює певні складнощі для медичних закладів, у яких електронна черга вже працює», – пояснила Оксана Горбач.
І додала, що в такому разі питання проходження ВЛК для військовослужбовців вирішується, так би мовити в «ручному режимі».
Військово-лікарська комісія (ВЛК) визначає:
- ступінь придатності до військової служби;
- зв’язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) із захистом Батьківщини (виконанням обов’язків військової служби, проходженням військової служби);
- потреби у відпустці після завершення лікування або у зв’язку з хворобою (лікуванням, реабілітацією), протезуванням тощо.
ВЛК розглядає обставини травми, захворювання чи поранення і приймає рішення, чи пов’язані вони з проходженням служби, виконанням службових обов’язків, захистом Батьківщини. Рішення щодо причинного зв’язку між захворюванням, травмою (пораненням, контузією, каліцтвом) та військовою службою буде важливим при отриманні відповідних грошових виплат.
Потреба в проведенні медичного огляду ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби після перенесеного захворювання чи травми виникає лише у разі наявності захворювання або наслідків травми, що призвели до значних або помірних порушень функції органів та систем органів, що визначає лікар на підставі медичного обстеження. Якщо захворювання чи травма не призвели до порушення функцій органів і систем органів або призвели до незначних їхніх порушень (що також визначає лікар), то потреби в проходженні медичного огляду ВЛК немає, оскільки ступінь придатності до військової служби не змінився.
При ухиленні від призначеного обстеження або порушенні лікарняного (госпітального) режиму особу можуть виписати без проходження ВЛК. Про відмову в обстеженні повідомляють командира військової частини.
Направлення на ВЛК може дати прямий начальник (від командира частини і вище), а також органи управління (підрозділи) Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратура, суд, начальник гарнізону, начальник військового лікувального закладу (на підставі подання начальника лікувального відділення за місцем лікування), військовий комендант гарнізону, керівник Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).
У разі проведення ВЛК під час стаціонарного лікування направлення на ВЛК військовослужбовцю не видається. Лікуючий лікар приймає рішення про потребу у ВЛК, за його клопотанням військовослужбовця зараховують на проходження військово-лікарської комісії.
Для проходження ВЛК у воєнний час треба мати з собою такі документи:
- направлення на медичний огляд ВЛК;
- медична книжка;
- посвідчення особи (військовий квиток або посвідчення офіцера);
- медична характеристика (необов’язковий документ у воєнний час);
- службова характеристика (необов’язковий документ у воєнний час);
- оригінал довідки про обставини травми від в/ч (у разі отримання травми, поранення, контузії, каліцтва внаслідок бойових дій) та/або засвідчену копію акту про нещасний випадок (гостре професійне захворювання (отруєння), поранення, контузії, травми, каліцтва, крім тих випадків, що настали внаслідок уражень або дій з боку противника);
- посвідчення УБД (за наявністю);
- витяги з особових справ та інші довідкові матеріали для військовослужбовців – учасників бойових дій (можуть бути у вигляді ксерокопій, однак завірені відповідними посадовими особами та печаткою в/ч).
Наразі в Україні діють штатні ВЛК, до яких належать:
- Центральна військово-лікарська комісія ЗС України (м. Київ) (далі – ЦВЛК);
- ВЛК регіону (розташовані у м. Львів, м. Харків, м. Дніпро, м. Одеса, м. Вінниця).
Також є позаштатні постійно діючі ВЛК, до яких належать:
- госпітальні ВЛК;
- гарнізонні ВЛК;
- лікарсько-льотні комісії (ЛЛК);
- ВЛК високомобільних десантних військ;
- ВЛК територіального центру комплектування (ВЛК ТЦК);
- ВЛК державних, комунальних закладів охорони здоров’я з правами госпітальної ВЛК.
До складу ВЛК входять: хірург, терапевт, невропатолог, окуліст, отоларинголог, гінеколог (для жінок), а за медичними показниками й лікарі інших спеціальностей.
Строки для проходження медичного огляду ВЛК не визначені законодавством та залежать в кожному конкретному випадку від кількості необхідних медичних (спеціальних) досліджень для встановлення діагнозу.
ВЛК може визначити один із наступних ступенів придатності до військової служби:
- придатний;
- обмежено придатний;
- непридатний з переоглядом через 6-12 місяців;
- непридатний з вилученням з військового обліку.
Постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби військовослужбовця чинна протягом 12 місяців з моменту проведення медичного огляду. Зауважимо, що постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності до військової служби, яку було прийнято під час призову або прийняття на військову службу, чинна протягом шести місяців із моменту проведення медичного огляду.
Якщо в рішенні ВЛК не відображений реальний стан здоров’я особи, то є два способи оскаржити це рішення: у досудовому порядку та через суд. За результатом розгляду скарги можуть направити на повторний або контрольний медичний огляд до ВЛК. Оскарження рішення ВЛК в суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України. Оскаржити рішення ВЛК виключно за медичними показниками неможливо, адже це не входить в компетенцію суду. Зі свого боку, суд має право перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття.
Інфографіка: текст для інфографіки
Міноборони спільно з МОЗ та Мінцифри відпрацьовують основні 5 напрямків удосконалення роботи ВЛК:
- прискорення впровадження у військових закладах електронної медичної інформаційної системи (МІС);
- запровадження електронних черг;
- використання електронного документообігу у процесах ВЛК;
- перегляд кількості комісій;
- сервісне обслуговування у військових закладах ВЛК.
Світлана Шевчук, журналістка
Фото: armyinform.com.ua