На сьогодні в Естонії проживає понад 1,3 млн людей, з них статус пенсіонера мають близько 320 тисяч осіб. Пенсія по старості виплачується за умови, що трудовий стаж громадянина не менший ніж 15 років. Відповідно до чинного законодавства, зараз на пенсію в Естонії можна вийти в 63 роки. Для жінок, народжених до 1952 року, триває перехідний період і вони мають можливість зробити це трохи раніше. Втім, до 2026 року пенсійний вік має дорівнювати 65 років. Це було передбачено реформою, закладеною ще у 2010 році.
З чого складається пенсійна система Естонії, які види державних пенсій отримують жителі цієї країни та які переваги й недоліки прослідковуються в пенсійному забезпеченні естонців? Відповіді на ці та низку інших запитань ви отримаєте в нашій публікації.
Як і в багатьох інших європейських державах, пенсійна система в Естонії містить у собі три складові. Основу її традиційно становить державна пенсійна програма, виплати за якою залежать від доходів жителя країни під час його трудової діяльності.
Іншими складовими частинами пенсійної системи донедавна були обов’язкова та додаткова накопичувальні програми, які передбачали внесення коштів у державні та приватні фонди.
Другий рівень формується завдяки власним коштам громадянина за нестандартною схемою: 2% прибутку майбутнього пенсіонера утримуються державою, до яких додається 4% податкового відрахування із суми виплаченого соціального податку.
Але зараз в Естонії триває реформа, де другий рівень обов’язкової накопичувальної системи хочуть також зробити добровільним. До минулого року добровільним він був тільки для громадян до 1983 року народження.
Що стосується третього рівня, то сума, перерахована в необов’язковий, додатковий фонд залежить лише від побажань майбутнього пенсіонера, що дозволяє в деяких випадках суттєво збільшити майбутній дохід.
Як правило, для отримання додаткової накопичувальної пенсії громадянину необхідно укласти контракт пенсійного страхування зі страховою організацією або стати учасником одного з приватних фондів, що функціонують.
Види пенсій
Однією з особливостей пенсійної системи Естонії є можливість отримання передчасної або навпаки відкладеної пенсії. Перший варіант передбачає, що громадянин має право вийти на заслужений відпочинок за три роки до досягнення необхідного віку. При цьому він обов’язково повинен надати документи, що підтверджують наявність 15-річного стажу роботи.
Передчасний вихід на пенсію пов’язаний з деяким скороченням майбутніх виплат. За кожен достроковий місяць громадянин не дорахується 0,4%. Якщо естонець вирішив отримувати виплати на три роки раніше, він втратить 14,4% від загальних виплат. Після оформлення передчасного отримання допомоги від неї не можна буде відмовитися.
Другий варіант — відкладена пенсія, яка існує й в Україні. В Естонії надбавка за кожний відкладений місяць виходу на пенсію становить 0,9%. Тобто за три більш пізні роки виходу на пенсію громадянин зможе підвищити пенсію на 27%.
Загалом в Естонії є наступні види державних пенсій:
- по старості (прийнято називати «народною»);
- по інвалідності;
- через втрату джерела доходів;
- дострокова;
- пенсія підтримки.
Останній вид пенсії є підмогою для малозабезпечених пенсіонерів. Вона передбачає, що громадянин зможе отримувати додаткову допомогу за умови, що він не отримує іншої пенсії, за винятком «народної». Їх нарахування відбувається через п’ять років після призначення пенсії по старості.
Загальна сума пенсії складається з базової суми, надбавки за стаж до 1999 року, а також виплат страхового паю. Це чимось схоже на український розподіл, де до 2004 року важливу роль відігравав стаж роботи, а з 2004 року – страхові внески.
Сплата страхового паю має свої особливості для різних видів стажу:
- строкова служба в Збройних силах;
- наявність освіти;
- звичайний стаж роботи;
- декрет чи тимчасова непрацездатність;
- обсяг податків, сплачених до 1999 року.
Усе це розраховується в індивідуальному порядку та суттєво відрізняється в кожного громадянина. Існують спеціальні калькулятори для розрахунку суми внесків.
Нова структура пенсії
З 2021 року трансформувалася й структура самого розміру пенсії, яка тепер в ідеалі має складатися з чотирьох частин:
- базова пенсія (однакова для всіх мінімальна);
- стажова частина (до 1999 року);
- страхова частина (з 1999 року);
- об’єднана частина.
Розмір нової об’єднаної частини буде залежати від соціального податку, сплаченого з початку 2021 року до дати виходу на пенсію. Вона складається:
- на 50% — зі страхової частини.
Розмір страхової частини обчислюється на основі соціального податку, що надійшов аналогічно страховій частині, що зараз накопичується. Наприклад, у людини, яка має середню естонську зарплату, розмір страхової частини становитиме 1,0;
- на 50% — із солідарного паю.
Солідарний пай дорівнює 1,0, якщо за особу протягом року виплачувався соціальний податок хоча б з мінімальної ставки заробітної плати. Якщо за неї протягом року виплачувався соціальний податок менший за мінімальну ставку заробітної плати, солідарний пай обчислюється пропорційно.
Окремо до всього цього людина зможе отримувати накопичувальну пенсію. При досягненні пенсійного віку кожен сам вирішує: вилучати всі накопичені кошти відразу, частинами або зробити пенсію довічною, коли гроші діляться на роки з розрахунку середньої тривалості життя.
Особливості другого рівня
Попри переведення другого рівня пенсійної системи на добровільну основу, повністю поки цей ступінь не скасовується, а дещо трансформується. Людині, яка брала участь у цій системі надається вибір, що роботи далі, наприклад:
- продовжити накопичення у II ступені в нинішньому пенсійному фонді;
- продовжити накопичення у II ступені, розпочавши власні інвестиції через пенсійний рахунок;
- припинити внески до II ступеня та залишити всю накопичену суму зростати;
- припинити внески до II пенсійного ступеня та забрати всі накопичені на цей момент пенсійні кошти.
Наголошується, чому саме є сенс продовжувати накопичення у II ступені. До щомісячного внеску 2% держава зі свого боку додає коштом соціального податку 4%. Накопичену суму можна забрати в потрібний для людини момент. Держава сприяє використанню пенсійних коштів у пенсійному віці. Тому є сенс відкласти зняття грошей з II ступеня до того моменту, коли виникає хороший план їх використання.
Найкорисніше почати користуватися накопиченими у II ступені грошима тільки з настанням пенсійного віку. Тоді, між іншим, не доведеться сплачувати прибутковий податок або сплачувати його за ставкою 10%.
Накопичені у II ступені кошти успадковуються. Спадкоємці можуть відразу забрати накопичені гроші або успадкувати паї фонду.
Якщо ж забирати накопичені в II ступені гроші до настання пенсійного віку, то це досить невигідно. У такому випадку людина має:
- забрати всі гроші одразу;
- сплатити 20% прибуткового податку;
- при цьому буде втрачена можливість протягом десяти років знову почати накопичення у II ступені.
Довідково: середня довгострокова прибутковість обов’язкових пенсійних фондів Естонії становить 4,5%.
Особливості третього рівня
Добровільне страхування – це послуга, яку надають приватні фонди та страхові організації. Головною відмінністю від державних програм є гнучкість умов, що дозволяє зробити процедуру виплат максимально комфортними для клієнта. Добровільне накопичувальне страхування дозволяє значно збільшити розмір майбутньої пенсії.
Особа може регулювати розмір та періодичність внесків, розірвати угоду достроково, скористатися можливістю платіжної відпустки та багатьма іншими нюансами. При цьому отримувати перші виплати з коштів фонду громадянин може вже у 55-річному віці.
Мешканець Естонії, який вирішив скористатися подібною програмою, може розраховувати на податкові пільги. Передбачено можливість повного звільнення від сплати податків за цією статтею доходів за умови укладання безстрокового контракту зі страховою компанією. При цьому пенсійні кошти мають бути в розпорядженні організації протягом щонайменше п’яти років.
Якщо є бажання перевести кошти в готівку в повному обсязі, клієнту потрібно сплатити 10% податку на прибуток. Якщо ж з моменту укладення договору та переказу коштів на рахунки страхової організації минуло менше ніж п’ять років, з коштів, що знімаються, буде списано повну суму податку, ставка якого становить 20%.
Розмір пенсії та податки
Естонія відрізняється від України значним податковим навантаженням у соціальній сфері. Розмір ставки може сягати до 20%. Отже, пенсія також обкладається податком. Але багато що залежить від розміру пенсії, від того, чи працює пенсіонер і який у нього загальний дохід. З 2023 року в Естонії буде звільнено від сплати податку на прибуток тих, у кого пенсія не перевищує середнього розміру.
У другому кварталі 2022 року середня пенсія за віком в Естонії досягла майже 600 євро. Це орієнтовно 40% від середньої зарплати. Очікується, що у 2023 році не будуть оподатковувати пенсії, які не перевищуватимуть 7848 євро на рік або 654 євро на місяць.
Станом на 1 квітня 2022 року в Естонії:
- базова частина пенсії становила 255,75 євро;
- так звана «народна пенсія» (мінімальна пенсійна виплата) — 275,34 євро;
- пенсія по старості з 15 роками стажу — 371,53 євро;
- пенсія по старості з 30 роками стажу — 487,30 євро;
- пенсія по старості з 44 роками стажу — 595,35 євро;
- щомісячна допомога самотнім пенсіонерам — 200 євро.
В Естонії існує так званий «річний коефіцієнт». Це вартість пенсійно-правового стажу або страхового паю за один рік. Час від часу цей коефіцієнт переглядають і цього року він становить 7,718 євро. Загалом за кожен рік роботи базова пенсія збільшується на 7,7 євро.
Індексація пенсій у 2022 році відбулась на майже 8% і коштувала державі 122,5 млн євро. Окрім цього, пенсіонерам, які продовжують працювати, щороку автоматично перераховують пенсії. Як і в Україні, це відбувається з 1 квітня, але незалежно від того, скільки людина пропрацювала з моменту останнього перерахунку. Чекати два роки не потрібно – тут враховують усі додатково сплачені внески за попередній рік, скільки б людина не відпрацювала.
Недоліки
Експерти звертають увагу на те, що нинішня пенсійна система Естонії не відповідає рівню життя та потреб людей. За деякими даними, більше ніж половина пенсіонерів живуть близько до або нижче межі бідності.
Окрім того, поінформованість людей про суть пенсійної системи та реформи — досить низька. Погано зрозуміла різниця між ступенями, немає знань про джерела грошей для обов’язкового першого ступеня. Це породжує необґрунтовані сподівання на розмір державної пенсії.
Зустрічається байдуже ставлення до долі своїх пенсійних накопичень. Найчастіше люди навіть не знають, у якому приватному фонді знаходиться частина їхньої пенсії, не кажучи вже про точну суму. Величезна кількість майбутніх пенсіонерів ніколи не змінювали фонд, не цікавилися прибутковістю та тим, наскільки цей фонд їм підходить.
Потребують також доопрацювання ІТ-сервіси. Наразі немає місця, де можна було б отримати інформацію про всі свої пенсійні ступені разом. Для першого ступеня є калькулятор на спеціальному порталі, для другого ступеня існує сторінка відповідного пенсійного центру, інформацію про третій ступінь треба шукати на сторінках банків. Таке розпорошення ускладнює пошук інформації та знижує мотивацію розібратися в реальному становищі своїх пенсійних справ.
Фото: news.tochka.net
Автор: Сергій Коробкін