Україна як молода самостійна держава протягом усієї незалежності отримувала міжнародну підтримку у вигляді кредитів або грантів, тобто безповоротну фінансову допомогу.
Після 24 лютого 2022 року, коли в Україні розпочалася повномасштабна війна, така міжнародна допомога стала ледь не вирішальною для існування нашої країни. З одного боку, західні партнери допомагають на державному рівні: постачають зброю і перераховують кошти, які напряму потрапляють до державного бюджету. Це дає можливість виплачувати зарплату бюджетникам, вчасно фінансувати пенсії та соціальну допомогу найменш захищеним верствам населення. З іншого боку, потужну підтримку надають міжнародні організації, які здійснюють грошові виплати безпосередньо людям: переселенцям, багатодітним сім’ям, громадянам з інвалідністю. Особливо помітну роль у цьому відіграє Організація Об’єднаних Націй, зокрема, їх Агентство у справах біженців (УВКБ ООН).
На цьому фоні менш помітною і вагомою здається допомога, яку у вигляді грантів можуть отримати територіальні громади, – тобто та ланка, яка знаходить між державою і звичайними людьми. Де шукати інформацію про гранти, як готувати пакети документів та які проєкти успішно працюють на території України й надають фінансову підтримку – у нашій добірці.
Що таке грант?
Звертаємося до «Вікіпедії» і дізнаємося, що грант з англійської перекладається як «пожертвування». Це грошові або інші засоби, що передаються громадянами та юридичними особами (у тому числі іноземними), а також міжнародними організаціями для проведення конкретних наукових досліджень, розробки законопроєктів, підготовки кадрів та інших цілей на умовах, передбачених грантодавцем. Гранти надаються безплатно і без повернення коштів.
За допомогою грантів здійснюється необхідна підтримка проєктів, які не є прибутковими, але відіграють важливу роль у розвитку суспільства, міста або навчального закладу. Діяльність, що не отримує адекватного фінансування з боку держави, також може бути підтримана за допомогою грантів. Наприклад, некомерційні організації, що існують в країні, часто опираються на гранти як на основне або навіть єдине джерело свого доходу (він необхідний для оренди приміщення, придбання техніки, оплати праці співробітників).
Ще влітку минулого року радниця голови Асоціації міст України (АМУ) Оксана Продан розповідала як іноземні міста допомагають українським громадам відновлювати зруйновану інфраструктуру та надають іншу допомогу.
«Понад 700 міст-побратимів з 50 країн світу мають офіційні угоди з українськими громадами та допомагають їм під час війни. Координацію такої допомоги здійснює АМУ спільно з Конгресом місцевих і регіональних влад Ради Європи. Європейські та світові організації розуміють, що найефективніше допомога надходить до мешканців саме через громади, від міста до міста», – наголосила Оксана Продан.
Де громадам шукати інформацію про допомогу?
Час від часу про допомогу не лише міжнародну, але й державну, не лише грошову, а й в іншій формі – повідомляє Асоціація міст України. Ще навесні минулого року АМУ зібрала перелік видів допомоги громадянам, бізнесу та органам місцевого самоврядування під час війни.
Про оголошені конкурси для отримання грантів можна дізнаватися також на сайті Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад.
Відповідні можливості є й на сайті Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад.
Корисну інформацію з цього приводу можна також дізнатися на сайті CEASC (Центрально Європейська Академія Навчань та Сертифікації). Вони публікують добірки можливостей для різних сфер діяльності, де використовується проєктний підхід з метою отримання безповоротних дотацій. Між іншим, є цілий розділ, присвячений грантам, програмам і навчанню для органів місцевого самоврядування та громад.
Перелік фондів, які рекомендує CEASC:
Міжнародний фонд «Відродження»
Оголошує конкурси згідно зі своїми пріоритетами. Суспільно значущі проєкти можуть претендувати на підтримку поза оголошеними конкурсами.
Це філантропічне відділення компанії «Монсанто», яке працює заради поліпшення життя людей та зміцнення громад в усьому світі. Фонд приймає пропозиції проєктів для надання грантів за двома основними напрямами:
1) надання базової освітньої підтримки, спрямованої на покращення освіти в аграрних громадах, у тому числі шляхом підтримки шкіл, бібліотек, наукових центрів, навчальних програм для фермерів та академічних програм, які збагачують чи доповнюють шкільні програми;
2) забезпечення критичних потреб громад через підтримку неурядових організацій, що надають допомогу для продовольчої безпеки, санітарії, доступу до чистої води, громадської безпеки та різноманітних інших місцевих потреб.
Мінімальний розмір гранту, що може бути наданий – 25 тис. доларів США.
Міністерство закордонних справ Естонії
Мікрофінансування для НУО або місцевих органів влади. Максимальна сума гранту становить 15 тис. євро. Грант може становити до 100% від загальної суми прийнятних витрат проєкту. Мета мікрофінансування — швидко реагувати на короткострокові потреби в пріоритетних країнах і підвищити потенціал їх урядових та муніципальних установ, а також неурядових організацій і фондів, що діють в громадських інтересах.
Місія Фонду Східна Європа – сприяти соціальному та економічному розвитку України, мобілізуючи ресурси, зміцнюючи громади та підтримуючи партнерство громади, влади й бізнесу. Фонд Східна Європа (ФСЄ) допомагає громадянам будувати власне майбутнє, мобілізуючи ресурси, зміцнюючи громади, сприяючи партнерству громади, влади та бізнесу.
У CEASC зазначають, що їх фундація – одна з провідних освітніх інституцій, яка понад десять років займається навчанням у сфері проєктної діяльності для отримання європейського дофінансування. Адже для отримання безповоротних дотацій слід навчитися писати проєкти за європейською методологією і управляти ними.
Рекомендації для початківців
У вже згаданій Всеукраїнській Асоціації об’єднаних територіальних громад нагадують, що гранти є найпоширенішим інструментом фінансування проєктів через донорські організації. Грантова допомога надається за результатами спеціалізованих програм-конкурсів, що за процедурою оголошуються для неприбуткових організацій. Заявники повинні пройти декілька етапів складної процедури подання заявки. Лише за умови перемоги в конкурсі заявник може отримати пропоновану допомогу.
Грантові програми поділяють на:
- відкриті – до участі у конкурсі допускаються всі заявники, які відповідають чітким вимогам організації-донора;
- закриті – коли допуск до конкурсу мають лише ті учасники, які відповідають певним особливим умовам залежно від гранту.
Отримання грантової допомоги дозволяє зосередити в процесі виконання проєкту достатньо велику суму коштів для його реалізації. За умови успішного налагодження продуктивної взаємодії з грантодавцями можливе продовження співпраці з фінансуванням інших проєктів вашої організації.
Будь-який фонд на момент оголошення конкурсу має свої чітко встановлені пріоритети щодо вибору потенційних грантоотримувачів. Грантові ресурси можуть надходити до отримувача як поетапно, так і повною сумою, залежно від умов гранту. Часто донор не передбачає покриття певних витрат. Наприклад, накладні витрати (такі, які не пов’язані безпосередньо з реалізацією проєкту, а формуються під впливом певних умов діяльності) у більшості випадків профінансовані не будуть.
Кошти, що було одержано у формі гранту, мають бути реалізовані та безпосередньо зосереджені на виконання передбачених цілей запропонованого проєкту. Не варто забувати, що витрата фінансів потребує вкрай ґрунтовної та детальної звітності. Якщо звіт виглядатиме непереконливим, або ж непрофесійним, отримувача коштів можуть запідозрити в нецільовому використанні грантової підтримки, сповістивши про даний факт правоохоронні органи.
З повним переліком рекомендацій щодо участі в грантових конкурсах можна ознайомитися на сайті Асоціації ОТГ.
Приклади грантів
У грудні Асоціація ОТГ також оприлюднила останню добірку із 70 актуальних грантів для громад. На частину з них ще можна податися.
Конкурс концепцій на створення та розвиток громадських центрів правосуддя в Україні
Дедлайн: 20.01.2023
Всеукраїнський конкурс творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді»
Дедлайн: 22.01.2023
Дедлайн: 24.01.2023
Конкурс «Розвиток аудиторії та кіноосвіта» 2023 програми ЄС «Креативна Європа»
Дедлайн: 30.03.2023
Програма USAID «Справедливість для всіх»: річна грантова програма
Дедлайн: 01.04.2023
Дедлайн: 20.04.2023
Національний конкурс «Благодійна Україна-2022»: «Благодійність на захисті України»
Дедлайн: 30.04.2023
Дедлайн: 30.06.2023
Проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я»: річна грантова програма
Дедлайн: 30.09.2023
Дедлайн: 30.09.2023
Грантова програма Проєкту USAID «Говерла»
Дедлайн: 30.09.2023
Дедлайн: діє постійно
Дедлайн: діє постійно
Конкурс секторально-цільових грантів від PACT
Дедлайн: діє постійно
Німецька Служба Старших Експертів SES
Дедлайн: діє постійно
Мінігрант «Поширення вживання української мови в Україні»
Дедлайн: діє постійно
Швейцарське бюро співробітництва в Україні: серія малих проєктів
Дедлайн: діє постійно
Глобальний екологічний фонд ПРООН: програма малих грантів
Дедлайн: діє постійно
Грантові та кредитні програми: «Енергозбереження», «Чисте виробництво»
Дедлайн: діє постійно
Грант Європейського Союзу для ОСББ на утеплення будинків
Дедлайн: діє постійно
Міжнародний Вишеградський фонд: малі та середні гранти
Дедлайн: діє постійно
(Малі гранти: 1 березня, 1 червня, 1 вересня, 1 грудня; стандартні гранти: 15 березня та 15 вересня)
Допомога від USAID
Як бачимо, досить багато грантів надає USAID (Агентство США з міжнародного розвитку).
«Сьогодні Україна веде війну на два фронти, яка обмежує її налаштованість та спроможність рухатися шляхом до самостійності: з одного боку, вона має чинити опір повномасштабній агресії з боку Росії, а з іншого – долати успадкований від попередніх років тягар внутрішньої корупції. Ця ситуація має глибинні наслідки для майбутнього Європи, для стабільності у регіоні та для Сполучених Штатів Америки, для яких існування потужної та вільної Європи є однією з основоположних цілей політики у сфері національної безпеки», – йдеться в українській версії сайту агентства.
Затверджена USAID «Стратегія співпраці з Україною з питань розвитку у 2019-2024 рр». у якості першочергових виокремлює питання антикорупційної діяльності, протидії впливу російської агресії, а також сприяння економічному розвитку та енергетичній незалежності країни. Окрім того, USAID і далі підтримуватиме заходи зі зміцнення демократії та досконалих механізмів врядування, поліпшення систем охорони здоров’я тощо. Від початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року, USAID надало 9,88 млрд доларів на програми розвитку та гуманітарної допомоги.
Офіційні конкурсні оголошення USAID розміщуються тільки на сайтах www.grants.gov та www.sam.gov.
Також варто звернути увагу на платформу Granty (granty.org.ua)
Як зазначено на сайті організації, це міжнародна платформа, що складається з польських та українських експертів, кожен з яких здобув грантових коштів понад 1 млн євро. Уже 20 років вони сприяють євроінтеграції України у сфері бізнесу, громадського сектору та місцевого самоврядування.
Платформа підтримує та консультує з питань стратегічного розвитку, залучення грантів та ефективного управління проєктами. Забезпечує організацію проєктних офісів, творення партнерств та вихід на нові ринки. Платформа реалізується в рамках консорціуму польських та українських неурядових організацій, лідером якого є Фундація розвитку Центрально-Східної Європи з Любліна (Польща).
Наведений вище перелік організацій та видів грантової допомоги не є вичерпним. Утім, сподіваємося, що зазначена інформація та відповідні посилання будуть корисними для громад і стануть поштовхом для залучення інвестицій. «Соціальна справа» і надалі буде приділяти увагу цій темі та відстежуватиме актуальні новини грантової підтримки.
Фото: info.nic.ua
Автор: Сергій Коробкін