Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні» №2734-IX 4 листопада 2022 року. Він набув чинності 4 грудня, однак реально запрацював тільки навесні, коли була допрацьована відповідна нормативна база та програмне забезпечення. Роботу нового цифрового сервісу добровільної участі в пенсійному страхуванні презентували 29 березня.
Презентація нового цифрового сервісу
«Через повномасштабну війну Росії проти України значна кількість людей втратили роботу, частина з них виїхали за кордон. Не маючи можливості сплачувати внески в пенсійну систему, ці люди втрачають можливість отримувати гідне пенсійне забезпечення в майбутньому», – йдеться на сайті Міністерства соцполітики.
Саме тому на виконання ухваленого Закону №2734 було впроваджено цифровий інструмент для можливості сплачувати пенсійні страхові внески на свою користь та на рахунки інших людей.
«Вперше ми пропонуємо суспільству змогу сплачувати добровільні страхові внески. Усе це – без паперової тяганини, відвідування будь-яких установ і звітів. Робити це можна дистанційно, зокрема, з-за кордону, а також в Україні, якщо людина не має офіційного доходу. Таким чином вона зможе продовжити формувати свій страховий стаж в Україні, щоб по досягненню пенсійного віку отримувати відповідну пенсію. Також це інструмент для окремих благодійників та міжнародних організацій у прозорий цифровий спосіб підтримати пенсіонерів, які є вразливою категорією в умовах повномасштабної війни», – акцентувала під час свого виступу міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Вона наголосила, що розмір внесків кожен обирає сам, і людям не потрібно подавати жодних звітів. За її словами, цей механізм також забезпечує можливість для сім’ї, в якій один із пари вирішив не працювати і присвятити себе родині – другому з подружжя сплачувати страхові внески для гідної старості разом.
Заступниця керівника Офісу Президента Юлія Соколовська підкреслила важливість нового онлайн-інструменту щодо внесення страхових внесків у контексті налагодження зв’язку з українцями за кордоном.
«Можливість для людей отримати право на пенсію це, зокрема, інструмент зв’язку з українцями за кордоном. Ми хочемо, щоб наші люди повертались і робимо все для цього. Зокрема, реалізували опцію для сплати страхових платежів, щоб люди мали право на пенсію тут, в Україні. Скористатись нею можна у декілька кліків – укласти електронний договір і сплатити кошти. Система зарахує внесок автоматично», – зазначила посадовиця.
Голова правління Пенсійного фонду України Євгеній Капінус підтвердив, що для людей механізм сплати є максимально простим, зручним і актуальним. За його словами, станом на перший день офіційного представлення сервісу вже понад сто людей здійснили платежі у вигляді добровільних внесків на свою користь.
У Міністерстві соціальної політики наголосили, що скористатися сервісом може кожен українець. Сплачувати добровільні внески дозволяється незалежно від місцезнаходження, перебуваючи у будь-якому місці України або за кордоном. Для цього достатньо укласти договір із Пенсійним фондом України на веб-порталі електронних послуг відомства. Таким чином держава створила для громадян інструменти й можливості забезпечити вищий розмір пенсії як для себе, так і потурбуватись за майбутнє своїх близьких і рідних у похилому віці.
Що саме змінилося?
Система добровільної сплати внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування по суті діє ще з 2004 року, коли ухвалили Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Однак від самого початку право на укладання договору про добровільне страхування мали тільки непрацюючі особи. До того ж він укладався терміном не менше, ніж на один рік. Спочатку договір укладали безпосередньо в Пенсійному фонді, потім – у податковій.
Відтепер діють наступні нововведення:
- З 16 років будь-який громадянин (крім тих, хто вже отримує пенсію) може укласти договір про добровільну сплату внесків. Це стосується і непрацюючих і працюючих громадян.
- Укласти такий договір тепер можна онлайн за допомогою мобільного застосунку «Дія» або через портал електронних послуг Пенсійного фонду.
- Людина зможе самостійно визначити розмір внесків і періодичність їх сплати.
- Договір можна укласти на користь третіх осіб (тобто набувати стажу не собі, а комусь іншому).
Також згаданим Законом №2734-IX запроваджено механізм благодійних пенсійних пожертв, про що йшлося в попередньому випуску «Соціальної справи» (№ 3 (246) 2023).
Отже, тепер сплата добровільних внесків дозволяє:
- непрацюючим громадянам (або працюючим неофіційно, або працюючим за кордоном) – заробити собі український страховий стаж;
- працюючим громадянам – збільшити індивідуальний коефіцієнт зарплати, який буде враховуватися під час обчислення майбутньої пенсії.
Розмір внесків
Нагадаємо, що місяць стажу сьогодні коштує 1474 грн – це 22% мінімальної зарплати (розмір єдиного соціального внеску). Це якщо укладати договір наперед і сплачувати такий щомісячний мінімальний внесок. А якщо потрібно купити стаж за минулий час, то він коштуватиме вдвічі дорожче. Рік такого стажу обійдеться у 35 376 грн. Звісно, що доцільність укладати подібні договори є не завжди. Але якщо для вчасного виходу на пенсію не вистачає від кількох місяців чи кількох років стажу, то кожен має вирішити для себе, як краще діяти і прорахувати доцільність відповідного кроку.
Втім, є люди, які мають офіційну роботу, але отримують або низьку зарплату або зарплату в конвертах. У такому випадку додаткова сплата добровільних внесків дозволяє застрахованим особам збільшити показник зарплати, який враховуватимуть для обчислення пенсії. Якщо за договору за певний місяць сплачено, наприклад, 2 тисячі гривень, то для застрахованої особи місячний заробіток, який буде враховано при обчисленні пенсії, збільшиться більш як на 9 тисяч гривень. Про це наголошують у Пенсійному фонді. Фактично кожні 100 гривень добровільно сплаченого внеску збільшують місячну зарплату, яка буде врахована для призначення пенсії, майже на 455 гривень.
А якщо, наприклад, з урахуванням добровільно сплачених страхових внесків та фактично сплаченого роботодавцем за застраховану особу єдиного внеску зарплата перевищить за відповідний місяць максимальну величину (наразі — 100 500 грн), з якої сплачуються страхові внески, частина страхових внесків зарахується в рахунок наступного місяця.
Щоб сплатити добровільний внесок потрібно:
- Авторизуватися на порталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису («Вхід»).
- У правій частині екрану обрати пункт «Добровільна сплата страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування» (Договір приєднання).
- Заповнити дані про особу, на користь якої він бажає сплачувати внески (прізвище, ім’я, по батькові, податковий номер, серію та номер паспорта, дату народження).
- Переглянути (за потребою) друковану форму договору.
- Надати згоду на передання та оброблення персональних даних, підписати договір й автоматично перейти на інтерфейс сплати внеску.
Фото: ucap.io
Сергій Коробкін, журналіст, експерт з пенсійних питань