Кутська територіальна громада в Косівському районі Івано-Франківської області створена в червні 2020 року. Її адміністративний центр — селище міського типу Кути. На території 115,5 км² об’єдналися в одну громаду сім населених пункті. До складу Кутської ТГ увійшли села Великий Рожин, Малий Рожин, Розтоки, Слобідка, Старі Кути та Тюдів.
Громада розташована у передгір’ї українських Карпат. Кількість населення – близько 16 тисяч осіб. Проте багато сімей мешкають на віддалених гірських територіях.
У громаді функціонує комунальний медичний заклад «Кутська міська лікарня», 2 амбулаторії загальної практики сімейної медицини (ЗПСМ), стоматологічна поліклініка та 8 фельдшерсько-акушерських пунктів.
1 грудня 2022 року громада отримала сучасний автомобіль швидкої допомоги. Спецавто для Кутської міської лікарні передало грецьке представництво асоціації «Médecins du Monde – Greece» («Лікарі світу – Греція»). Це незалежне міжнародне об’єднання активістів, які надають допомогу, збирають свідчення та сприяють суспільним змінам. MdM виступає за світ, в якому немає перешкод у доступі до медичних послуг, в якому право на здоров’я визнано фундаментальним правом людини. Навесні 2015 року організація «Лікарі світу» розпочала гуманітарну місію на сході України, аби організувати доступу до медичних послуг для найбільш вразливих категорій населення, зокрема, для людей похилого віку й тих, хто страждає на хронічні хвороби.
Грантову заявку Кутській громаді допомогли підготувати експерти «U-LEAD з Європою». Це програма співпраці між українським урядом, Європейським Союзом та його державами-членами Німеччиною, Швецією, Польщею, Данією, Естонією та Словенією. Її мета – підсилити спроможність ключових суб’єктів та зацікавлених сторін для розширення можливостей місцевого самоврядування в громадах, зокрема і в часи війни та відбудови. Програма надає знання, консультації та обладнання, які допомагають українським громадам впоратися з наслідками війни та підсилити їхню стійкість у середній та довгостроковій перспективі.
«Часто людям старшого віку важко дістатися до міської лікарні. Особливо це стосується гірських районів нашої громади. Також слід врахувати, що з початку війни до нашої громади переселилися майже 2500 осіб із територій, де тривають активні бойові дії. Станом на сьогодні чимало внутрішньо переміщених людей ще проживають на території громади, зокрема, у віддалених гірських населених пунктах. Тому на зустрічах з експертами «U-LEAD з Європою» ми неодноразово обговорювали пріоритетність покращення доступу до медичних послуг у гірських селах. Так і виникла ідея створення мобільної бригади лікарів. Потім була спільна робота над грантовою заявкою. Ми вдячні нашим партнерам за співпрацю та консультації. Протягом чотирьох місяців діє мобільна бригада, але навіть за такий короткий час маємо гарні відгуки та позитивні результати», – коментує Кутський селищний голова Дмитро Павлюк.
Автомобіль, який надало грецьке відділення організації «Лікарі світу» оснащений портативним УЗД-апаратом, дефібрилятором, електрокардіографом, медикаментами тощо.
«Виїзну бригаду організували медики нашої Кутської міської лікарні. Щотижня складається графік роботи у різних населених пунктах. Мобільна бригада співпрацює з сімейними лікарями, а ті, відповідно, знають, де проживають найбільш вразливі люди чи родини. Лікарі проводять прийом на базі ФАПів. Жителів завчасно повідомляють про їхній візит. Якщо в населеному пункті є хворі, які не можуть самостійно пересуватися, то бригада виїжджає за місцем їхнього проживання. Якщо пацієнт потребує госпіталізації, то цим автомобілем його одразу можуть доставити до міської лікарні», – розповідає начальниця відділу економічного розвитку, підприємництва, регуляторної діяльності та міжнародного співробітництва Кутської селищної ради Зоя Кахнікевич.
Вона додає, що мобільна бригада щотижня робить по 2-3 виїзди до фельдшерсько-акушерських пунктів у селах. Обслуговує не тільки Кутську громаду, а й навколишні. За один виїзд лікарі приймають в середньому 50-60 пацієнтів різного віку. Кожного разу у складі бригади є лікар УЗД, ЛОР, терапевт, хірург, невролог, а також медпрацівники інших профілів.
Пошуком цікавих проєктів та написанням заявок на отримання грантів для реалізації ініціатив Кутська селищна рада почала займатися після об’єднання в територіальну громаду. Створили робочу групу з фахівців.
«У 2021 році ми реалізували кілька невеликих проєктів. Тільки почали набиратися досвіду – війна. З її початком діяльність набула трохи іншого характеру. Та й донори більше спрямовують свою підтримку на внутрішньо-переміщених осіб, на відбудову територій. У 2022 році ми так само, як і багато українських громад, отримували міжнародну гуманітарну допомогу для ВПО. Але можна сміливо говорити, що проєкт створення мобільної медичної бригади з використанням сучасного обладнаного медичного автомобіля – один із найкращих проєктів на цей час», – підсумувала Зоя Кахнікевич.
Фото з архіву Кутської селищної ради
Авторка: Світлана Шевчук